Decyzja o kupnie wymarzonej nieruchomości poprzedzona jest zwykle długim okresem „dojrzewania” tej myśli , która często spędza sen z powiek przyszłego nabywcy.

Pojawiają się pytania : czy kupię takie lokum , którego oczekuję , jak przeprowadzić bezpiecznie transakcję  , jak i co sprawdzić by transakcja nie okazała się „pudłem” , czy i o ile można obniżyć cenę podczas negocjacji  i wiele innych wątpliwości.

Jeśli chcesz choć trochę uporządkować podstawowe zagadnienia wiążące się z procesem zakupu nieruchomości zapraszam do dalszej lektury.

 
Za ile?

Ocena możliwości finansowych to jeden z najważniejszych etapów na drodze do własnej nieruchomości. Policz dokładnie w jakiej wysokości posiadasz oszczędności. Zorientuj się czy  możesz liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Sprawdź czy Twoje dochody są wystarczające by uzyskać kredyt bankowy . Weź pod uwagę , że kupno nieruchomości to nie tylko jej cena . Musisz zaakceptować koszty dodatkowe : podatek od czynności cywilno-prawnych ,taksę notarialną ,  koszty wpisu do księgi wieczystej , prowizję pośrednika , raty ewentualnego kredytu  a także koszty utrzymania nieruchomości . Nie bez znaczenia są też czekające Cię koszty remontu , zakup wyposażenia , mebli itp.

Po odpowiedzi na pytanie : za ile maksymalnie możesz nabyć nieruchomość możesz przejść do następnych kroków.

 Gdzie?

Zastanów się jaka lokalizacja i dlaczego jest najbardziej optymalna dla Ciebie. Przy wyborze weź pod uwagę miejsca , do których dojeżdżać będziesz najczęściej. Zwykle jest to miejsce pracy , szkoła lub przedszkole do którego dowozisz dziecko. Zorientuj się jak rozbudowana jest infrastruktura w dzielnicy , którą preferujesz. Na ile rozbudowana jest sieć handlowo-usługowa ,jaka jest dostępność placów zabaw i obiektów rekreacyjnych , czy istnieje możliwość korzystania z komunikacji miejskiej  oraz sprawdź na ile satysfakcjonuje Cię istniejąca sieć dróg i dostępność miejsc parkingowych. Zrób też rozeznanie w kierunku istniejących i przewidywanych uciążliwości ( głośne, przelotowe drogi , wysypiska śmieci czy inne szkodliwe dla środowiska obiekty )  które mogłyby sprawić , że korzystanie z nabytej nieruchomości stanie się udręką , nie wspominając o tym , że nieruchomość taka przedstawiać będzie w przyszłości mniejszą wartość.

 Co?

Teraz odpowiedz sobie na pytanie jakiej nieruchomości poszukujesz. Musisz rozważyć jaka powierzchnia jest dla Ciebie optymalna , ile potrzebujesz pokoi , które piętro preferujesz a w przypadku domów jaka powinna być powierzchnia działki. Ważne są też Twoje oczekiwania co do garażu , balkonu/tarasu , windy , stanu technicznego czy roku budowy budynku. Nie zapomnij o ustaleniu wysokości kosztów eksploatacyjnych , ocenie okolic i  otoczenia ( pod kątem czystości i bezpieczeństwa ) , zapytaj sąsiadów o ich opinię na temat jakości życia w budynku i na osiedlu. Po odpowiedzi na te pytania możesz zająć się kolejnymi  zagadnieniami.

Kiedy?

Czy okres , w którym zamierzasz przeprowadzić transakcję jest korzystny , czy koniunktura sprzyja dokonywaniu transakcji zakupu nieruchomości , na jaką wysokość obniżki ceny ofertowej możesz liczyć , czy cena oferty , którą jesteś zainteresowany jest na poziomie rynkowym a może jest to okazja lub na odwrót cenowa pułapka. Na te i inne pytania musisz znaleźć odpowiedzi w toku poszukiwań nieruchomości lub zasięgnąć porady specjalisty , np. pośrednika w obrocie nieruchomościami.

 Poszukiwania

Prowadzone samodzielnie są zwykle czasochłonne i obarczone ryzykiem . Możesz jednak oddać sprawę sprawdzonemu pośrednikowi. Pośrednik w obrocie nieruchomościami – posiadający licencję zawodową , ubezpieczenie , niezbędną wiedzę i narzędzia – sprawnie przedstawi Ci listę nieruchomości spełniających Twoje wymagania. Niezależnie od tego pośrednik :

- oceni stan prawny nieruchomości

- określi stan techniczny

- dokona weryfikacji dokumentacji niezbędnej do finalizacji transakcji

- sprawdzi istnienie ewentualnych zadłużeń i obciążeń nieruchomości

- pomoże przy negocjacji ceny i warunków umowy

- pomoże przy wyborze banku , który udzieli kredytu na zakup nieruchomości

- opracuje główne założenia umowy przedwstępnej i umowy przenoszącej własność

- obliczy wysokość dodatkowych kosztów związanych z nabyciem

- zorganizuje obsługę notarialną

- przygotuje dokumenty do przekazania nieruchomości w tym protokół zdawczo-odbiorczy, dopilnuje wymeldowania , zmiany umów z dostawcami mediów , zgłoszenia nabywcy u administratora budynku.

Powyższa lista nie wyczerpuje katalogu wszystkich czynności , które należy wykonać przy kupnie nieruchomości. Wiele transakcji wymaga dokonania dodatkowych czynności administracyjnych : geodezyjnych , sądowych , notarialnych  i innych , bez których nabycie byłoby niemożliwe. Tu pomoc specjalisty jest nieodzowna.

Mam nadzieję , że przekonałem Cię , iż kupno nieruchomości z udziałem pośrednika oznacza pewność bezpiecznej i sprawnej transakcji.

 Wnioski

Zakup nieruchomości to poważna decyzja. Angażujesz tu swoje emocje ale również niebagatelne środki finansowe. Zdaję sobie z tego sprawę. Wiele lat działalności na rynku nieruchomości nauczyły mnie wsłuchiwania się w potrzeby Klientów. Nauczyły mnie też odpowiedzialności za podjęte na rzecz Klienta kroki. Gąszcz przepisów , zagrożeń , pułapek postaram się zmienić w przyjazną i udaną transakcję. Każdą transakcję traktuję poważnie , zwracam uwagę na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla każdego Klienta , podpowiadam czy rozważana przez niego nieruchomość jest dobrą inwestycją na przyszłość , z rozwagą proponuję nieruchomości do kupna. Pośrednictwo to dla mnie nie tylko prezentacja obiektów ale przejrzysta, kompetentna współpraca z każdym Klientem. Tym pragnę różnić się od  „sieciowych” agentów po miesięcznym kursie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie poruszonych spraw proszę o kontakt telefoniczny:         601 479 842 lub mailowy: astra@simm.pl

Autor : Dariusz Wójcicki , licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami nr 118


    Serwis wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka) m. in. w celach statystycznych,reklamowych i zapamiętania preferencji użytkowników. Klikając "Akceptuję" lub korzystając dalej z serwisu bez zmian tych ustawień wyrażasz zgodę na zapisywanie ich przez Twoją przeglądarkę internetową lub inne urządzenie końcowe. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia w swojej przeglądarce    internetowej.  

    Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

    Akceptuję