Dla Sprzedających

 1. Jaka jest realna wartość Twojej nieruchomości?
 2. Kiedy najlepiej sprzedać nieruchomość?
 3. Jakie dokumenty musisz przygotować by sprawnie przeprowadzić transakcję sprzedaży?
 4. Czy jako sprzedający ponosisz jakieś koszty?
 5. Czy Twoja nieruchomość jest przygotowana do sprzedaży?

 Jeśli nie potrafisz jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania czytaj dalej.

 

1. Cena 

Decydując się na sprzedaż swojej nieruchomości zastanów się jakiej  ceny oczekujesz. Pomogę Ci w tym. Przekażę aktualne informacje o koniunkturze na rynku nieruchomości, dostępności podobnych ofert, zapotrzebowaniu i oczekiwaniach poszukujących nieruchomości do kupna , cenach ofertowych i cenach transakcyjnych. W ten sposób łatwiej będzie ustalić cenę wyjściową, odpowiadającą bieżącemu rynkowemu trendowi i opartą  na realnych , rynkowych zdarzeniach.

Cenę wyjściową możesz też ustalić samodzielnie. Jeśli będzie ona wyższa od średnich notowań rynkowych musisz mieć świadomość, że proces sprzedaży będzie wydłużony. Dlatego też proponuję Ci swoją pomoc w opracowaniu strategii i planu sprzedaży , w tym ustaleniu ceny wyjściowej Twojej nieruchomości.

 

2. Kiedy rozpocząć sprzedaż?

Rynek nieruchomości podlega koniunkturalnym wahaniom. Zależą one od wielu czynników np. ogólnej sytuacji gospodarczej , dostępności kredytowej , mody , zasobności potencjalnych nabywców itp.

Decydując się na sprzedaż nieruchomości musisz zdawać sobie sprawę  w jakim momencie cyklu znajduje się rynek nieruchomości – ten krajowy jak i rynek lokalny. Ma to duże znaczenie dla podjęcia ostatecznej decyzji o rozpoczęciu sprzedaży bądź odłożenia jej w czasie. Wiedza o bieżącej sytuacji rynkowej umożliwi Ci wpływ na przebieg procesu sprzedaży Twojej nieruchomości. Będziesz mógł świadomie i aktywnie kształtować ten przebieg , intensyfikować  działania prosprzedażowe lub je spowalniać ,  zmieniać parametry sprzedaży, w tym chociażby cenę nieruchomości. Moim zadaniem jest przekazać Ci taką wiedzę. Przyczyni się to do usprawnienia i przyspieszenia całego procesu sprzedaży.


3. Jakie dokumenty musisz przygotować?

 W zależności od tego jaką nieruchomość sprzedajesz bądź w jaki sposób została ona nabyta będzie potrzebny szereg dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji. Wśród nich najważniejsze to : dokument potwierdzający nabycie nieruchomości ( umowa sprzedaży , akt darowizny , umowa zamiany itp.). odpis z księgi wieczystej , zaświadczenie o przysługującym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu i inne. Szczegółową  listę dokumentów znajdziesz tutaj.

W celu sprawnego przeprowadzenia transakcji przygotuj też dokumenty pomocnicze takie jak: wymiar podatku od nieruchomości  czy wymiar opłat eksploatacyjno-administracyjnych.

Jednym z obowiązków pośrednika w obrocie nieruchomościami jest właśnie współpraca z właścicielem nieruchomości w zakresie wskazywania i kompletowania dokumentów koniecznych do przeprowadzenia transakcji. Każda nieruchomość wymaga  przy tym rozważnej analizy oraz specjalistycznej wiedzy. Mam nadzieję , że moje doświadczenie pomoże przygotować od strony formalnej Twoją nieruchomość do sprzedaży.


  Serwis wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka) m. in. w celach statystycznych,reklamowych i zapamiętania preferencji użytkowników. Klikając "Akceptuję" lub korzystając dalej z serwisu bez zmian tych ustawień wyrażasz zgodę na zapisywanie ich przez Twoją przeglądarkę internetową lub inne urządzenie końcowe. Jeśli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia w swojej przeglądarce    internetowej.  

  Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

  Akceptuję